Bliža se čas zimskih šolskih počitnic, ko se poveča odsotnost ljudi od doma, kar predstavlja tudi dodatno motivacijo storilcem vlomov. V nadaljevanju podajamo nekaj informacij ter nasvetov za boljše in pravočasno ukrepanje.
Ropi
V zadnjem obdobju smo priča vse več ropom na bencinske servise tudi na Primorskem. Roparji uporabljajo telesno silo, grožnje, razne nevarne predmete in orožje ter tako žrtev prisilijo, da izroči oziroma pove, kje hrani gotovino in dragocenosti.
Svetujemo, da žrtve med ropom ne izzivajo storilca z nepotrebnimi gibi, kretnjami in vpitjem, pozorno naj ga poslušajo in naj izvršijo njegove ukaze. Nikoli naj ne reagirajo pogumno in nepremišljeno. Poskušajo naj si zapomniti njegov osebni opis: zunanji videz, postavo, starost, obleko, izrečene besede, naglas, narečje.
Po ropu naj opazujejo kam je storilec pobegnil, s kakšnim prevoznim sredstvom (registrska številka, barva, tip vozila), s klici na pomoč naj še opozorijo mimoidoče, da se je zgodil rop, TAKOJ pa naj pokličejo na interventno številko policije 113.
Mesta kaznivega dejanja naj žrtve ne spreminjajo do prihoda policije, saj bodo sledi, ki jih je pustil storilec pripomogle k izsleditvi in njegovemu prijetju. Pomagajo lahko tudi tisti, ki so bili priča dogodku, zato jih prosimo, naj vedno počakajo do prihoda policistov in jim posredujejo informacije, ki bi bile lahko pomembne za preiskavo kaznivega dejanja. Vedno pa informacije lahko posredujejo na vsaki policijski postaji ali pa pokličejo na številko 113 oziroma na anonimni telefon 080 1200.
Vlomi v stanovanja ali hiše
Število vlomov v stanovanja ali stanovanjske hiše, tudi vikende, iz leta v leto narašča, prav tako beležimo povečano število vlomnih tatvin na območju, ki ga pokriva Policijska postaja Kozina, storilci pa so čedalje bolj predrzni ali nasilni. Priložnost dela tatu in vlomilec bo raje izbral tisto stanovanje ali hišo, kjer bo za kaznivo dejanje najmanj ovir in tveganje za odkritje najmanjše. Stavba, v kateri ni nikogar, ker so stanovalci na dopustu ali ki je očitno brez varovanja, bo bolj verjetno tarča vloma. Posebno vabljiva so za vlomilce odprta vrata ali okna, razpoložljivo orodje za dostop (zaboji, lestev, ki omogoča dostop do sicer nedosegljivih oken, ipd.), vrtnarsko orodje, s katerim lahko vlomilec nasilno vlomi, zapuščene žive meje ali visoke ograje... Storilci pogosto vlamljajo skozi vrata oz. okna stanovanjskih objektov in iz notranjosti kradejo predvsem gotovino, nakit in druge vrednejše predmete.
Pred daljšo odsotnostjo:
- zaklenite vrata in zaprite okna;
- ne pozabite zapreti plina in vode ter izklopiti elektrike, predvsem na aparatih (da vam zaradi puščanja vode ali požara ne bo treba predčasno prekiniti dopusta);
- vklopite alarmno napravo;
- ključev ne puščajte na skritih mestih, kot so nabiralniki, predpražniki, lončki za rože ipd.;
- ne puščajte doma dragocenosti in denarja (med dopustom raje najemite sef);
- ne puščajte sporočil o svoji odsotnosti (na telefonskem odzivniku, listkih, spletnih omrežjih);
- poskrbite, da bo videti, kot da je nekdo vedno doma (naj vam prijatelj ali sosed redno prazni poštni nabiralnik in dviguje rolete, vgradite časovna stikala za samodejno prižiganje luči, odpovejte dostavo časopisov);
- doma parkirana vozila zaklenite ter varno shranite dokumente in ključe, tudi rezervne;
- vrednejše predmete umaknite z vidnih mest;
- sosedom povejte, kako ste dosegljivi;
- preglejte zavarovalne police in preverite, kako je s kritjem škode pri vlomu;
- zapišite si serijske številke vrednejših predmetov ali jih celo fotografirajte, po možnosti pa tudi označite (umetniške slike, nakit, tehnični predmeti idr.);
- na hišo namestite video nadzorne kamere ter notranje oziroma zunanje senzorske luči, ki so se izkazale kot najbolj učinkovito sredstvo.
Če ostanete doma (to velja zlasti za starejše osebe in otroke), pa vam svetujemo, da:
- zaklepate vrata;
- neznancem ne odpirate vrat;
- uporabljate domofone in videodomofone ter kukala na vhodih.
Vlomi v vozila
Na celotnem območju Policijske uprave Koper v zadnjih mesecih beležimo povečano število vlomov v vozila. Vlomi se vrstijo predvsem na parkiriščih oziroma izhodiščih izletniških točk (Slavnik, Kokoš…), ko lastniki parkirajo svoja vozila in so zaradi izletov oziroma pohodov na bližnje vrhove odsotni dlje časa, kakor tudi na parkiriščih gostinskih lokalov in restavracij. Da ne bi postali žrtev vlomilcev vam svetujemo, da:
- v vozilih na vidnih mestih ne puščate predmetov,
- iz vozila vedno vzemite denarnico, mobilni telefon, dokumente in ključe,
- parkirajte na urejenih in osvetljenih parkirnih mestih,
- dosledno zaklepajte vozila in zaprite okna,
- bodite pozorni na okolico; če opazite sumljive osebe, ki se gibajo med avtomobili in si jih ogledujejo, takoj pokličite na številko 113.
S preventivnim ravnanjem in zavarovanjem svoje lastnine lahko že sami precej zmanjšate priložnosti za izvršitev zgoraj opisanih premoženjskih kaznivih dejanj, prav tako občane in občanke pozivamo, da več pozornosti namenijo tudi morebitnemu zaznavanju sumljivih oseb in vozil v stanovanjskih soseskah in po vaseh. Vse tovrstne informacije lahko krajani sporočijo policistom najbližje policijske postaje oz. na interventno številko Policije 113.
Policijska postaja Kozina