Hrpelje, Reška cesta 14
6240 Kozina
Mitski park je akronim projekta s celim naslovom »Skupna čezmejna turistična destinacija za ohranjanje, varstvo in promocijo dediščine mitske krajine«
Projektni partnerji:
Vodilni partner:
Občina Hrpelje – Kozina
Ostali partnerji:
Općina Mošćenička Draga
Sveučilište u Rijeci, Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu
Inkubator d. o. o. Sežana
Univerza na Primorskem, Fakulteta za humanistične študije
Turistička zajednica Obćine Mošćenička Draga
Arhej d.o.o., Arheološke raziskave in druge intelektualne storitve
Pridruženi partnerji:
Javni zavod Park Škocjanske jame
Javna ustanova Park prirode Učka
Zavod za šport, turizem in prosti čas Sežana – enota Turistično informacijski center Sežana
Primorsko-goranska županija
Opis projekta:
Pobudnik projekta so člani Turističnega društva Rodik, ki so aktivni deležnik v svoji vasi, kjer na hribu Ajdovščina stoji bogato arheološko najdišče. Mitsko folklorna pot v Rodiku popelje pohodnika mimo 12-ih točk, ki so jedro investicije vodilnega partnerja v projektu – Občine Hrpelje – Kozina. Sama mitska pot je bila detajlno obravnavana in raziskana v predhodnem projektu Living landscape, kjer je bil med drugim partner tudi Univerza na Primorskem. Strokovna delavka na Univerzi je med drugimi tudi Katja Hrobat, ki je strokovna delavka tudi pri tem projektu Mitski park. Raziskano želimo oblikovati v nov turistični produkt dediščinskega turizma, kar bi pomenilo velik doprinos k razvoju turizma v bočini na sploh, še posebej za vas Rodik, ki ima bogato zgodovino in je daleč poznana še po kulinaričnem turizmu. Tako bi ureditev poti nadgradila delo skupnosti vasi in omogočila dodatne aktivnost izza krajane. Projekt je zasnova »zeleno« – kultura v naravi v smislu trajnostnega turizma. Tako smo k sodelovanju pritegnili Inkubator d. o. o. Sežana (Izobraževalno razvojno središče), ki bo na svoj ustvarjalen in inovativen način uredilo točke nove mitske poti. Obenem bomo v zgodnjem nadstropju vaškega doma v Rodiku uredili interaktivni sprejemni center. Za »igrivi« del bodo poskrbeli kolegi partnerskega podjetja Arhej d. o. o., ki imajo že veliko odličnih izkušenj z interpretacijskimi centri, kot recimo Geološka pot Kobilji curek, ki je prejela 3. nagrado za Naj pot 2012.
Naša stična čezmejna točka pa seže v Prirodni park Učka na mitsko pot v Občini Moščenišča Draga, kjer bodo s sredstvi iz projekta uredili starodavni mlin v etno vasi Trebišče in delna obnova zgodovinsko-mitske poti Perun – Trebišče. Kamen ostaja povezovalni element z obveznim sodelovanjem strokovnjakov pri snovanju in oblikovanju.
Strokovni pristop bo zagotovilo Središče za kamen, ki razvija in izvaja izobraževalne, razvojne in promocijske vsebine, namenjene krepitvi konkurenčnosti in razvoju dejavnosti obdelave in oblikovanja naravnega kamna.
Oblikovanje novega turističnega produkta smo zaupali strokovnim delavcem Fakultete za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu. Lansiranje novega produkta pa Turistički zajenici Občine Moščeniška Draga. Slednja si želi s produktom oblikovati in promovirati inovativen in vzdržen turistični produkt, namenjen podaljševanju turistične sezone in števila obiskovalcev.
Ob strani nam stoji tudi TIC Sežana in Park Škocjanske jame.
Projekt leži na osnovah strokovnih raziskav, zato bo imel tudi izobraževalni pomen.
Skupna vrednost projekta je: 745.000,50 EUR
Odobreni prispevek Evropskega sklada za regionalni razvoj: 633.292, 50 EUR
Upravičeno financiranje po partnerjih:
Občina Hrpelje – Kozina 211.180 EUR
Općina Mošćenička Draga 185.420 EUR
Sveučilište u Rijeci, Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu 66.080 EUR
Inkubator d. o. o. Sežana 121.440 EUR
Univerza na Primorskem, Fakulteta za študije 82.050 EUR
Turistička zajednica Obćine Mošćenička Draga 49.880 EUR
Arhej d.o.o., Arheološke raziskave in druge intelektualne storitve 29.000 EUR