Pred vrati so šolske počitnice, daljši dopusti, bliža se poletna turistična sezona. Da bi bil oddih res čim bolj sproščen in ne bi prišlo do nevšečnosti, policija ponuja nekaj koristnih nasvetov.
S preventivnim ravnanjem in zavarovanjem svoje lastnine lahko že sami precej zmanjšate možnost za izvršitev kaznivih dejanj, kot so vlomi v stanovanja, hiše, vozila, tatvine vozil, drzne tatvine. O ukrepih za večjo varnost premoženja smo pisali v eni od zadnjih številk glasila.
Prometna varnost se v tem času precej poslabša, saj se vožnja poleti precej razlikuje od vožnje v drugih obdobjih leta. Večja gostota prometa in raznovrstnost prometnih udeležencev sta glavni značilnosti prometa v najbolj vročih mesecih. Najpogostejša vzroka prometnih nesreč z najhujšimi posledicami pa sta prehitra oziroma neprilagojena hitrost in vožnja pod vplivom alkohola. Kljub naštetemu vam svetujemo, da ostanite strpni in upoštevajte cestnoprometne predpise. Spremljajte prometne informacije o morebitnih zastojih in čakalnih dobah. Na pot se odpravite spočiti, z zadostno količino osvežilnih pijač. Hkrati vas prosimo, da ste zadnje šolske dni še posebej pozorni na mlajše udeležence v cestnem prometu, ki znajo biti v tem času še posebej razigrani in premalo pozorni v prometu. V tem času se tudi poveča število motoristov in drugih enoslednih vozil, ki prav tako zahtevajo svojo pozornost v prometu.
V poletnem času je tudi padavin manj in več požarov v naravnem okolju. Zlasti v času, ko je razglašena velika požarna nevarnost, se izogibajte vsakršnemu kurjenju na prostem. O vsakem opaženem ognju v naravnem okolju pa vas naprošamo, da takoj obvestite gasilce, policijo ali center za obveščanje, saj je hitra intervencija zagotovilo za čim manjšo škodo ali celo za rešitev človeških življenj.
Opozarjamo tudi lastnike in skrbnike domačih živali, katere naj imajo v poletnem času dovolj sveže pitne vode in po možnosti primerno zavetje oz. senco. Ne puščajte jih same v vozilu.
Vedno več ljudi svoj prosti čas preživlja v naravi, kar je dobrodošlo, vendar pa se s povečanim številom obiskovalcev povečuje tudi pritisk na naravo in vznemirja živali. Zato vas pozivamo, da upoštevate pravila glede vožnje in parkiranja vozil v naravnem okolju, tako koles, kakor tudi vozil na motorni pogon. Pohodnike, planince in gornike pozivamo, da upoštevajo osnovna gorniška pravila pri obisku hribov in gora, saj se število gorskih nesreč žal povečuje.
Pred odhodom na dopust pravočasno preverite veljavnost svojih potovalnih dokumentov. Vse osebe, ki prehajajo državno mejo (kopensko, zračno, morsko), morajo s sabo imeti veljavne
dokumente za prestop meje (veljavni potni list ali veljavna osebna izkaznica), saj so lahko, kljub temu, da se mejna kontrola praviloma ne izvaja več (razen ob začasni ponovni uvedbi nadzora na notranji schengenski meji), v drugih državah obravnavane v skladu z njihovo nacionalno zakonodajo.
Policijska postaja Kozina